Przejdź do treści

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - czy to dla mnie optymalny wybór? – część 1

Wiele osób mających pomysł na biznes i chcących go przekuć w konkretną inicjatywę gospodarczą zastanawia się w jakiej formie organizacyjnej to zrobić. Może własna działalność? Ale samemu czy współpracując ze wspólnikiem? Słyszałem o spółce z o.o., ale czy to dla mnie? Czy sobie poradzę? Takie pytania rodzą się w głowie każdej przedsiębiorczej osoby na pewnym etapie rozważań o wzięciu spraw biznesowych w swoje ręce.

Są też tacy, którzy już prowadzą działalność i ze względu na rozwój skali jej działania lub dostrzegając korzyści w innym sposobie opodatkowania myślą czy spółka z o.o. byłaby dobrym rozwiązaniem. Jest to bardzo złożona kwestia, którą trzeba dobrze przemyśleć żeby finalnie okazała się korzystnym rozwiązaniem. Z pewnością można wyróżnić kilka obiektywnych korzyści oraz mankamentów tej formy powadzenia działalności.

WADY

Zaczynając od minusów na pewno można wymienić konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku księgi przychodów i rozchodów wystarczającej w jednoosobowej działalności gospodarczej. To samo w sobie nie jest problemem bo obsługę rachunkową zlecamy zewnętrznej firmie – takiej jak nasza – ale jest to bardziej kosztowne niż w przypadku księgowości uproszczonej w „zwykłej” działalności gospodarczej.

Powiązany z tym element to konieczność większej dyscypliny w gospodarowaniu środkami pieniężnymi będącymi w posiadaniu spółki. Nie można pieniędzy spółki swobodnie „mieszać” z prywatnymi jak w jednoosobowej działalności gospodarczej. Na początku może wydawać się to przerażające, ale przy odpowiednim wsparciu szybko można nauczyć się odpowiednich procedur. Tłumacząc to klientom opowiadam historię, że żeby dobrze to zrozumieć muszą sobie uświadomić, że spółka z o.o., którą powołujemy „do życia” staje się odrębnym bytem. Inaczej niż w jednoosobowej działalności nie jest to gospodarczy wycinek naszego życia, który może się przenikać z innymi jego sferami tylko coś odrębnego. Jesteśmy co prawda jej właścicielami, często też zarządzającymi (będąc członkiem zarządu lub prezesem zarządu), ale majątek spółki nie jest bezpośrednio nasz i nie możemy zupełnie dowolnie nim rozporządzać. Na co dzień tylko nim gospodarujemy, decydujemy jak go wykorzystać, pomnażamy go. Oczywiście w ostatecznym rozrachunku wszystko co posiada spółka należy do właścicieli, ale dopiero po odpowiedniej wypłacie wynagrodzenia lub podziale zysku.

Dodatkowym elementem prowadzenia spółki jest składanie corocznego sprawozdania finansowego do KRS – tym też zajmuje się biuro rachunkowe w ramach współpracy.

Minusem spółki z o.o. jest tzw. podwójne opodatkowanie. Polega to na tym, że najpierw spółka – jako niezależny podmiot prawny – płaci podatek CIT, który dla małych spółek wynosi 9%, a później udziałowiec płaci PIT wynoszący 19% od podzielonego i wypłaconego zysku. Jednak jeśli nie wypłacamy całego zysku tylko inwestujemy w rozwój spółki to podatek 19% nie występuje. Można poprzestać na zapłaceniu 9% podatku dochodowego, a zysk zostawić w spółce.

Jeśli jednak chcemy na bieżąco wypłacać pieniądze ze spółki, a udziałowiec jest w zarządzie lub jest w niej zatrudniony efektywnie podatki mogą być niższe.

ZALETY

Zapewne brzmi to wszystko groźnie, ale przejdźmy do plusów, których jest wiele i które często z nawiązką rekompensują minusy.

Pierwszym jest – co wynika z nazwy tej formy prawnej – ograniczona odpowiedzialność. Działając w ryzykownej branży, zaciągając duże zobowiązania finansowe, narażając się na kary umowne lub kary administracyjne nie ryzykujemy całym swoim prywatnym majątkiem zgromadzonym także przed rozpoczęciem działalności. Za zobowiązania odpowiada spółka jako niezależny od nas jako udziałowców czyli właścicieli podmiot. Odpowiada również zarząd spółki, ale można to ryzyko zabezpieczyć odpowiednio stosując przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Kolejna korzyścią nie do przecenienia jest swobodna możliwość działania w dwie lub więcej osób na partnerskich zasadach. Bez podległości lub sztucznej zależności można połączyć siły w celu osiągnięcia sukcesu gospodarczego. To w wielu przypadkach jest podstawowy motyw zakładania spółki z o.o.

Podnoszonym przez wielu w ostatnich czasach atrakcyjnym elementem spółki z o.o. jest brak składek ZUS. Udziałowcy w spółce z o.o. nie płacą ani składek społecznych, ani doskwierającej ostatnio zależnej od dochodu składki zdrowotnej. Przy dynamicznie rosnących składkach może to być oszczędność minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Tutaj warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, którą trudno bezpośrednio wycenić, ale czasem warto ją uwzględnić. Najprościej opisać ją jednym słowem – prestiż. Szczególnie w niektórych branżach może mieć to znaczenie żeby przedsiębiorstwo nie nazywało się np. „Firma handlowa Jan Kowalski”, a dajmy na to „International trade sp. z o.o.”. Czy to ma znaczenie? Zależy oczywiście od skali działania i tak jak wspomniałem od branży. Może to jednak wyglądać poważniej w oczach kontrahentów i oznaczać, że jesteśmy silniejsi od konkurencji czyli mamy niższe koszty, działamy sprawniej, mamy większe doświadczenie.

Podsumowując wątek korzyści i wad, jak to zazwyczaj bywa odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu brzmi „to zależy”. Z pewnością dobrze jest wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania spółki z o.o. jako jednej z opcji prowadzenia biznesu. Należy to przeanalizować w kontekście konkretnej osoby, przedsiębiorstwa czy też pomysłu na biznes. Otwarte i elastyczne podejście do możliwości w jakich można prowadzić działalność to element składający się na bycie przedsiębiorczym, a to z kolei nieodzowna cecha niezbędna do osiągnięcia sukcesu gospodarczego.

Zajmujemy się takimi analizami, doradzamy, pomagamy w procesie zakładania spółki, a także przeprowadzamy takie procesy od „a do z”. Następnie świadczymy usługi księgowe i z zakresu obsługi prawnej. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Zapraszamy też do śledzenia naszych kolejnych wpisów z serii o spółce z o.o. oraz innych artykułów z zakresu prawa i finansów.